2017 Doktor Maaşları

2017 Doktor Maaşları

Sponsor Reklam

Sağlık sektörün en önemli personelleri arasında yerini alan doktorların genel itibariyle maaş durumları hakkında bilgiler paylaşacağız. 2017 yılında doktorların almış olduğu ücretler ne kadar ? Doktorların kendi arasında bir çok bölüme ayrılmaktadır. İç hastalıkların tutun da kalp rahatsızlıklarına bir çok konuda uzman hekim görev yapmaktadır. Personeller kendi arasında pratisyen, uzman, yardımcı doçent, doçent, profesör gibi unvanlara sahiptir. Bilgi, tecrübe ve deneyim ile kazanılan yıllar doktorlara unvan olarak verilmektedir. Ayrıca doktorlara sadece bilgi ile görevde yükselme yapılmaz. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) adı verilen sınavlara girerler.

Doktor Maaşları Özel Sektör

Peki, doktor maaşları hangi durumlar belirler ? Öncelikle özel sektörde belirlenecek ilk nokta kişinin eğitimi ve tecrübesi olacaktır. Alanında uzmanlık yapmış mı ? Konusuna ne kadar hakim ? Hangi başarılı tezler üzerine çalışma yapmış veya yapıyor ? İşte bu gibi sorular personelin deneyimini ortaya koyar.

Böylece ortalama bir maaş ortaya çıkar. Ortalama 4 bin TL ile 10 bin TL arasında değişen maaşları vardır. En düşük seviyede genellikle sağlık kliniklerinde görev yapan acil doktorları veya çocuk doktorları alırken, yüksek seviyeden maaş alan doktorlar ise deneyim gerektiren önemli ameliyatlar gerçekleştiren doktorlardır. (Kalp, damar, beyin, cerrahi gibi)

Devlette Doktor Maaşları

Devlette doktor maaşları kişinin deneyimine değişmektedir. Aile hekimleri en alt seviyede sayılmaktadır. Ortalama yeni başlayan bir doktor pratisyen unvanı ile 3 bin TL seviyesindedir. Doktorların ekstra olarak döner sermaye ödemeleri vardır. Bunu da hesaba katarsak 3 bin 500 TL yaklaşmıştır.

Avrupa ülkelerinde dolar hesabı üzerinden maaşlar verilmektedir. En düşük seviyeyi kıyasladığımız zaman maalesef ülkemizde verilen maaşların kat kat altındadır. 2 bin $ ile 5 bin $ arasında değiştiğini varsayarak 7 bin TL – 18 bin TL aralığında olduğunu bariz görmektedir. Tabi ülkemizde doktorların özel muayene yapılan çalışmaların bedellerini katmadığımız zaman.

Bir önceki yazımız olan Akbank Personel Maaşları başlıklı makalemizde akbank çalışan maaşları ne kadar, akbank engelli personel maaşları ve akbank personel maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum - "2017 Doktor Maaşları"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
buse
Ziyaretçi

teşekkür eşim yeni doktor olacak

Dr arif
Ziyaretçi

Zam bekliyoruz bu sene

ALİ
Ziyaretçi

doktor maaşlarını görünce mesleğime sımsıkı sarılasım geliyor 🙂

wpDiscuz

Soru Linkler

Akıllı Linkler

E Bülten Aboneliği

yakında!

Sosyal Medya